Mindegy, hogy kellemes hobbiként vagy komoly sportként tekintünk a síelésre, az biztos, hogy a siklás komoly fizikai igénybevételt jelent. Egy több napos intenzív testmozgás az étkezésünkre is kihat, érdemes azonban ügyelnünk, hogy ne boruljon fel a megszokott táplálkozási rutinunk. Cikkünkből kiderül, miként tehetjük ezt meg.

Figyeljünk az időzítésre!

Amikor elutazunk egy síparadicsomba vagy a hegyekbe, kicsit másképp telik az idő, mint otthon. Később ébredünk, az ebéd sem feltétlenül pont tizenkét órakor kerül az asztalra és a vacsorát is jellemzően késő este fogyasztjuk el. Mindez teljesen érthető, és minden hosszabb nyaralás természetes velejárója.

Szervezetünk azonban nem szereti, ha a szokásos ritmus ilyen mértékben felborul. Ha jót akarunk, figyeljük az órát síelés közben is, és igyekezzünk az otthoni rend szerint étkezni. Amennyiben tehát odahaza reggel hétkor szoktunk reggelizni, akkor a hotelben, kempingben is próbáljuk tartani ezt az időpontot. A vacsoránál mindez fokozottan igaz, mert a túl kései étkezés az alvásunkra is negatív hatással van – hát még, ha nehéz ételt fogyasztunk.

Vigyünk egészséges nassolnivalókat!

Síelés, snowboardozás, szánkózás közben bizony gyorsan megéhezhetünk. A megszokottnál nagyobb fizikai igénybevétel extra energiabevitelt igényel, így előfordulhat, hogy egy-két óránként korogni kezd a gyomrunk. Nem mindegy, hogy ilyenkor milyen ételhez nyúlunk. Csábító lehet, hogy a táskánkat megtömjük csokival, esetleg valamilyen chipsszel vagy cukros keksszel, ezek azonban egyrészt egészségtelenek, másrészt gyorsan felszívódnak a szervezetben, mi pedig újra éhessé válunk.

Milyen nasival érdemes akkor felkészülni a hosszú síelésre? Nos, remek választás lehet a friss gyümölcs, például alma vagy banán. Hasonlóan tápláló és egészséges a müzliszelet, de sokan a fehérjeshake-et is nassolnivalóként fogyasztják, amikor sportolnak, edzenek. Ha mindenképpen édességre vágyunk, akkor pedig a minél magasabb kakaótartalmú étcsoki számít jó döntésnek.

Tartsuk szem előtt a szénhidrát- és fehérjebevitelt!

Síelés közben a friss, hideg levegőn vagyunk egész nap, és sokkal többet mozgunk, mint egy hétköznapon. Hogy bírjuk a tempót, testünknek jelentős energiatöbbletre van szüksége, azaz elsősorban szénhidrátra és fehérjére. Egyáltalán nem mindegy ugyanakkor, hogy ezek milyen forrásból származnak. Nem szerencsés, ha túl gyorsan kiürülnek a szervezetünkből, mert azzal teljesen felborul az étkezési napirendünk.

Számos olyan étel jöhet szóba, ami finom és egészséges, emellett pedig ellát minket a megfelelő szénhidrát- és fehérjeutánpótlással. Ezek közé tartoznak a teljes kiőrlésű gabonával készült péksütemények, a sovány fehérjék – mint a csirkemell, a hüvelyesek, a halak – és persze a különböző fehérjeshake-ek. A szakboltokban akár kifejezetten edzéshez készült fehérjetermékeket is találunk, amik persze síeléshez is maximálisan megfelelnek.

A hidratálás a kulcs

Eddig az étkezésről volt szó, de ahhoz, hogy a megszokott étkezési rutinunk ne boruljon fel a hegyekben, a folyadékbevitelünkre is figyelmet kell fordítanunk. Aligha kell hangsúlyozni, hogy a fizikai igénybevétel azzal is jár, hogy többet kell innunk, mint odahaza egy tipikus napon. Ez az étvágyunkat is kordában tartja, így nem leszünk össze-vissza éhesek, és kevésbé vágyunk majd nassolnivalóra.

Egy munkanapon elég lehet két liter víz, síelés közben azonban ez kevésnek bizonyulhat. A folyadékvesztés a sportolás hatására fokozódik, így ne lepődjünk meg, ha akár három-négy liter vizet is kívánunk egy síeléssel töltött napon. Erre persze készülnünk is kell, vagyis mindig legyen nálunk elegendő folyadék, mert nem biztos, hogy a hegyekben lesz lehetőségünk utántölteni a kulacsunkat.

Kerüljük az alkoholt!

Rengeteg oka van annak, hogy síelés során nem jó ötlet alkoholos italokat fogyasztani. Az első az, hogy az alkohol hatására drámaian megváltozik a hőérzetünk. Sokkal kevésbé érzékeljük a hideget, azaz megnő a megfázás esélye – ha pedig ne adj’ Isten bajba kerülünk, a kihűlés veszélye is fenyeget. Az alkohol emellett a kockázatvállaló hajlandóságunkat is növeli, vagyis sokkal merészebbé válunk a sípályán, ami akár esésekhez, sérülésekhez is vezethet.

Ha pedig a táplálkozásunkra gondolunk, az alkohol ezen a téren sem előnyös. Teljesen felborítja az éhségérzetünket: egyénfüggő, de könnyen lehet, hogy állandóan éhesnek érezzük majd magunkat, vagy éppen ellenkezőleg, az alkohol elfojtja az éhségünket. Mindkét esetben igaz, hogy nem akkor fogunk étkezni, amikor amúgy ideje lenne a rutinunk és az energiaszintünk megőrzése érdekében.

Egy kis odafigyelés szükséges csupán

Amikor életünkben először indulunk síelni, alighanem elkövetünk pár hibát az étkezésünk kapcsán. A fenti tippekkel könnyebben kerülhetjük el ezeket, ha pedig már többször jártunk a hegyekben, pontosan tudni fogjuk, hogy miként kerülhetjük el az étkezési rutinunk felborulását.