Alakformálás, erősítés, fogyás vagy „csak” egy egészségesebb életmód: számtalan célunk lehet a rendszeres sportolással. Az edzések során azonban idővel érdemes folyamatosan növelnünk azok intenzitását, időtartamát, hogy fejlődni tudjunk. Testünket pedig számos módon támogathatjuk az eredményeink elérésében, majd fenntartásában: gyógynövényekkel, étkezésekkel és a napi szokásainkkal is. Nézzük, pontosan mire gondolunk!
Tápanyagdús menü
Különösen az edzés előtt, de az általános jó közérzetünkért is fontos, hogy elegendő szénhidrátot, zsírt és fehérjét vigyünk be szervezetünkbe. Ezek segítségével az izmaink valóban épülni tudnak, és nem belőlük vonja majd el a sportoláshoz kellő energiát a testünk.
Elegendő szénhidrátot például barna rizzsel, teljes kiőrlésű gabonafélékből készült péksüteményekkel, illetve gyümölcsökkel vehetünk magunkhoz. A legjobb fehérjeforrások között a tojást, a csirkét, a mogyoróvajat és a zabkását egyaránt megtaláljuk. Ami pedig a zsírokat illeti, azokat a legtöbb fehérjedús étel is tartalmazza, így egy kiegyensúlyozott étrendet követve ezt külön nem szükséges pótolnunk.
Hidratáljunk!
A napi 2-3 liternyi folyadék elfogyasztása – lehetőleg víz vagy cukormentes tea – nem pusztán azért elengedhetetlen, hogy ne száradjunk ki és életfunkcióink is megfelelőek maradjanak. Elegendő folyadékbevitel nélkül lassabban gondolkodunk, az energiaszintünk is csökken, így az edzésből sem tudjuk kihozni a maximumot. Ezért legyen nálunk mindig legalább egy palacknyi víz a gyakorlatok alatt is!
Barátaink, az adaptogén gyógynövények
Az adaptogén gyógynövényeket, mint az ashwagandha, a gingzeng, a rhodiola rosea vagy a kínai kúszómagnólia, régóta használják a testépítők is. Keresettségük oka, hogy számos olyan hatóanyaggal rendelkeznek, melyek szabályozni képesek energiatermelésünket és hormonszintünket, továbbá erősítik immunrendszerünket is.
Az ashwagandha az egyik legnépszerűbb, legkutatottabb adaptogén gyógynövény. Ez nem véletlen: laktontartalma miatt ugyanis enyhítheti a szorongást, de fokozhatja a kognitív képességeinket (memória, gondolkodás) és fizikai teljesítményünket is. Egyes kutatások szerint a férfiaknál a tesztoszteronszintet is képes mindezek miatt megemelni.
Az ázsiai ginzenget gyakran alkalmazzák különféle étrend-kiegészítőkben, amelyek támogatják a változatos étrendetet, hiszen tartalmaz ginzenozidokat, poliszacharidokat, poliacetiléneket, fenolos vegyületeket és peptidvegyületeket. Az alkalmazási lehetőségei már most is széleskörűek, sokan szedik például azért, hogy enyhítsék a stressz-szintjüket, vagy hogy lendületesebbé tegyék a hétköznapjaikat. De előszeretettel használják olyan formulákban is, amelyek a mindennapi vitalitást támogatják.
A Rhodiola rosea, vagyis rózsagyökér, egy széles körben elismert növény, amelyet sokan kedvelnek a kiegyensúlyozott életmód támogatásában betöltött szerepe miatt. Számos étrend-kiegészítő népszerű összetevője, hiszen olyan bioaktív vegyületek találhatók benne, mint a rozavinok és a szalidrizid. Ezek miatt különösen azok értékelik nagyra, akik aktív életmódot folytatnak.
A kínai kúszómagnólia (más néven „ötízű bogyó”) pedig a benne található antioxidánsok segítségével óvja meg a szervezetet az oxidatív stressztől. Ehhez magas E- és C-vitamin-tartalma, valamint a benne található flavonoidok és polifenolok egyaránt hozzájárulnak. Az antioxidánsok pedig sportteljesítményünkre is kedvező hatással bírhatnak.
Plusz egy dolog, amiről gyakran elfeledkezünk
Ahogy azt már az előző bekezdésben is említettük, egy rendkívül stresszes, rohanó tempójú világban élünk. A naponta minket érő ingeráradat kipihenésére ezért elengedhetetlen elég időt hagynunk mind az idegrendszerünknek, mind az agyunknak. Az éjszakánként minimum 7-8 órányi, ugyanabban az időpontban történő, zavartalan alvás így testünket is tehermentesíti, immunrendszerünket pedig egészségesen tartja. Arról nem is beszélve, hogy mennyivel hatékonyabbak, lendületesebbek lehetünk így az edzőteremben is!
Mindebből már láthatjuk: az edzésünk hatékonysága számos tényező függvénye. A kielégítő mentális állapotunk legalább annyira fontos, mint a fizikai teherbírásunk megléte. Azonban az mindkettő fejlesztésében közös, hogy sokat javíthatunk rajtuk, ha kitartóak és tudatosak maradunk.