A gyógytorna sokak előtt ismert rehabilitációs lehetőség a sportsérülések utáni felépülési időszakban. A mozgásszervi problémákat konzervatív úton kezelik egy komplex terápia során. Ma már a kezelések nem csupán a gyógytornász által összeállított gyakorlatokból állnak, hanem például lágyrész technikákat is alkalmaznak. Ezekkel a speciális technikákkal a terápiák kimenetele sokkal pozitívabb lehet, ezért nem érdemes ezt a lehetőséget elszalasztani.
Miért fontos a gyógytorna?
Ez a torna mindig az adott állapotunkhoz igazodik így elképzelhető, hogy mindig más módszert fog alkalmazni a szakember. Érdemes olyan terapeutát keresni, aki több szakképesítéssel is rendelkezik, így biztosak lehetünk a teljes felépülésben a sportsérülések után is.
Milyen lehet egy jól felépített terápia?
Egy jól összeállított terápia javítja az izomegyensúlyt, ellazítja a merev és görcsös izmainkat, csökkenti a fájdalmat, segít a csontritkulás megelőzésében és jó közérzetet biztosít. Minden azon fog múlni, hogy a megfelelő terapeuta mellett tesszük-e le a voksunkat. A kezelések során nekünk pácienseknek szorosan együtt kell működnünk a szakemberrel annak érdekében, hogy tényleg fel tudjunk épülni a sérülésből. Ezért is kap fontos szerepet a fizioterápiás gyógytorna a sportsérülések kezelésében.
Milyen egy magángyógytorna?
Minden terápia egy állapotfelméréssel kezdődik, amikor a gyógytornász a panasz kiváltó okát deríti fel. Az anamnézis felvétele a legelső lépés, amikor alaposan kikérdeznek minket a panaszunkról, annak esetleges okáról és a teljes kórelőzményünkről. Azt is megkérdezik, hogy melyik a kedvelt mozgásformánk hiszen ez a későbbiekben fontos információ lehet a szakember számára, amikor kidolgozza a személyre szabott terápiát.
A megtekintés lesz a következő lépés, amikor fehérneműre kell vetkőznünk és a testünket veszi górcső alá. Figyeli a kialakult eltéréseket, minden irányból megvizsgálja a testünket és felméri a vázizomzatunk állapotát is. A látottakról jegyzetet készít és természetesen folyamatosan tájékoztat bennünket arról, amit tapasztal. Eltérések esetén azokat elmagyarázza, hogy mi is teljesen tisztában legyünk aktuális egészségügyi állapotunkkal és azt is ismerteti, hogy a kialakult probléma mi miatt következhetett be.
A megtekintést egy fizikális vizsgálat követi, amelyet fekve, vagy állva fognak elvégezni. Különféle funkcionális teszteket végeznek el és így mérik fel az ízület és izomcsoport állapotát. Nézik az izomerőt és az ízületek mozgásterjedelmét, valamint ellenőrzik az izmok nyújthatóságát. Ezek mind fontos vizsgálatok annak érdekében, hogy a szakember teljesen tisztában legyen állapotunkkal.
Ezt már csak a mozgásszervi diagnózis felállítása követi és ezek alapján a gyógytornász már ki tudja dolgozni a személyre szabott terápiás tervünket.
Milyen különleges gyógytorna technikák léteznek a sportsérülések gyógyítására?
A Fascia-terápia, azaz az FDM kezelés csillapíthatja a fájdalmat és kezeli a kiváltó okot is. A manuálterápia a fizioterápia egyik speciális technikája, amelyet kézzel végeznek és a mozgató szervrendszerünk különféle funkcionális működészavarait lokalizálja majd analizálja. A fájdalmat ebben az esetben különleges fogásokkal csillapítják. A Trigger pont kezelés a csomókat tudja megszüntetni, amelyeket talán mi magunk nem is érzünk. Emellett alkalmazhatják még a köpölyözést, a szegmentális stabilizációt vagy a Kinesio Tapeing technikát is.